رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به کپی‎برداری و ورود فرش‎های کشورهای دیگر به نام ایران در بازارهای جهانی گفت: شناسنامه‎دار کردن فرش دستباف، اعتبار بخشیدن به کالای ایرانی و اعتماد بخشیدن به مصرف کننده است زیرا به کالای تولیدی و سنتی ما اصالت می‎دهد.
حمید کارگر در سومین همایش چهره ماندگار فرش دستباف قم با عنوان گره طلایی، تکریم و زنده نگه داشتن این هنر صنعت توسط ایرانیان را افتخاری همراه با وظیفه دانست و اظهار کرد: تک تک گره‎های این هنر صنعت به همراه نقش مایه‎های با ارزش آن در هزاره‎ها و سنت گذشته ایرانیان سبب شده که امروز ما به آن ببالیم و موجبات فخر هنری ما را فراهم سازند.
وی افزود: فرش دستباف بویژه فرش قم سفیر فرهنگی و انتقال دهنده مفاهیم عمیق خرده فرهنگ‎های اقوام ایرانی در سرتا سر جهان است.
رییس مرکز ملی فرش گفت: فرش و هنر طراحی آنقدر ریشه دار و عجین شده با فرهنگ ایرانی است که حتی اگر مورد چپاول و دست‎اندازی نیز قرار گیرد و دچار رکود گردد، بواسطه اصالتی که دارد با افتخار و سربلند خوش می‎درخشد و این بخاطر همان ارزش‎های سنتی هنر ایرانی است.
کارگر وقفه‎های تاریخی در تولید و بازار فرش را دورانی گذار برای رونق و آینده‎ای درخشان‎تر ارزیابی و بیان کرد: بسیاری از ساختارهای سنتی که سبب کند شدن توسعه در هنر صنعت فرش می‎شود بواسطه گذر از همین دوران رکود از بین می‎روند و ما باید از شرایط فعلی رکود برای ورود به دورانی جدید و طلایی بهره ببریم.
رییس مرکز ملی فرش در بخش دیگری از سخنان خود به طرح شناسنامه‎دار کردن فرش دستباف قم اشاره و خاطرنشان کرد: نیاز به اصالت بخشیدن و سنددار کردن فرش از دهه‎ها قبل احساس می‎شد و در این زمینه اقدامات گسترده‎ایی صورت گرفت ولی هیچ کدام به نتیجه نهایی مد نظر نرسید .
در پایان این مراسم از پیشکسوت نمونه و برترین‎های بافند‎گی، طراح و نقاش، صادر کننده، تولیدکننده و همچنین مشاغل وابسته به فرش دستباف تجلیل شد.

مطالب مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید

Facebook Google LinkedIn Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *