نحوه تميز كردن فرش دستباف در منزل

نحوه تميز كردن فرش دستباف در منزل

نحوه تميز كردن فرش دستباف در منزل

 

فرش های دستباف ایران یکی از زیباترین مزین کننده ها و کفپوش های دنیا به شمار می آید. هنگامی که شما یک فرش فوق العاده با قیمتی بالا تهیه میکنید میبایست آن را تمیز و به خوبی نگهداری کنید. ما در این مقاله به شما آموزش میدهیم چگونه فرش خود را از آلودگی های محیط و دیگر عوامل حفظ کنید
۱٫ بلافاصله لکه ها را از روی سطح فرش پاک کنید – شما میتوانید با تمیز کردن سریع لکه ی ایجاد شده با استفاده از یک پارچه ی نخی و مقداری آب خودتان را از بسیاری از مشکلات و آسیب های احتمالی نجات دهید. همچنین دیگر نیازی نیست هزینه ی یک قالیشویی حرفه ای را برای لکه گیری پرداخت کنید.
معمولا هفته ای یکبار باید فرش خود را تمیز کنید. زیرا که قالی ها در استفاده دایمی روزانه مقدار زیادی گرد و خاک و غبار را جذب میکند. فرشتان را به طور منظم هر چند وقت یکبار بچرخانید، با اینکار سمتی که طرف خورشید قرار گرفته است کمتر آسیب میبیند نسبت به طرف دیگر.

۲٫ هر دو طرف فرش را جارو کنید – فقط به جاروکردن سطح فرش خود اکتفا نکنید به این دلیل که گرد و خاک هایی زیر آن جمع میشوند که ممکن است دچار پوسیدگی شوند، حال برای اینکه متوجه شوید چه موقع قالی شما نیاز به شستشو دارد یک گوشه ای از فرش خود را انتخاب کنید و یک ضربه یا مشت کوچک به آن وارد کنید.

اگر شما یک ابر خاک را که روی هوا پخش گردید را ملاحظه کردید بدانید به شدت نیاز به شستشو دارد. به طور کلی از قسمت بالای فرش به سمت پایین شروع به جارو کردن نمایید.

۳٫ روش ترکیب آب سرد و سرکه سفید – مایعی که درست میکنید باید از ¼ سرکه سفید و ¾ آب تشکیل شده باشد. دقت داشته باشید که که حتما مقدار آب ۳ برابر سرکه باشد تا بیش از حد بوی سرکه نگیرد. هیچ وقت از صابون یا سایر مواد شیمیایی مضر برای پاک کردن قالی خود استفاده نکنید زیرا ممکن است با پس دادن یا تغییر رنگ مواجه شوید.

سرکه یک درمان قدیمی و طبیعی است که فرش را تمیز و نو میکند همچنین باعث میشود رنگ ها شاداب و زنده تر جلوه کند. این معجون را در یک بطری اسپری مخلوط کنید و به آرامی و به طور مساوی پخش کنید. بعد از اسپری اجازه دهید تا خشک شود.

۴٫ از دستور العمل قبل میتوانید برای تمیز کردن ریشه های فرش استفاده کنید و با یک برس نرم ریشه ها را شانه کنید، اگر ریشه ها سفید خالص بود از مقدار کمتری سرکه استفاده کنید و یک پنکه یا فن را قرار داده تا زودتر خشک شوند.

بهتر است از پنکه هایی زمینی با پایه های کوتاه استفاده کنید تا سریعتر خشک شوند، چون بعد از شستشو مدت زیادی فرش مرطوب میماند و ممکن است دچار کپک زدگی شود. فرش های خود را هنگامی که خیس هستند (هنوز آب میچکد) آویزان نکنید زیرا سبب ریزش رنگ ها میشود. ترجیحا این عمل برای قالی های نسبتا مرطوب انجام شود.

۵٫ شامپو فرش – استفاده از شامپو فرش و آب سرد هم میتواند تاثیرگذار باشد. لازم به ذکر است از شوینده هایی استفاده کنید که قدرت پاک کنندگی کمی داشته باشد همچنین آب آمونیاک یا آب آمونیاک کف دار نداشته باشد. این روش ممکن است بسیار حساس باشد برای همین گوشه ی کوچکی از فرش خود را تست کنید تا رنگ پس ندهد. در مقالات بعدی بیشتر در استفاده از این مورد توضیح خواهیم داد.

منبع : نحوه تميز كردن فرش دستباف در منزل

مطالب مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید

Facebook Google LinkedIn Twitter