رفوگری

رفوگری , ریشه بافی

متخصصان با تجربه ما در قالیشویی قیطریه فرش هایی که ریشه هایشان به دلیل سایدگی , استفاده بیش از حد از فرش , چله، بویژه چله های پنبه ای فرش نیاز به مرمت دارد. در صورتی که تمام ریشه های فرش از بین رفته باشد، باقیمانده ریشه را از ابتدای بافت با قیچی بریده و ریشه ریشه بافی انجام می شود و چنانچه قسمتی از ریشه ها از بین رفته باشند، همان قسمتها را قیچی کرده و مرمت را انجام می دهند.

 

انواع رفوگری  در قالیشویی قیطریه 

رفو و یا ریشه بافی  به ۳ طریق متفاوت انجام می شود که به شرح زیر می باشد :

۱٫ریشه بافی به روش بطلمه

۲٫ریشه بافی به روش مغزی

۳٫۳٫ریشه بافی به روش متصل

این سه روش متداول ترین روش هایی می باشد . که در اکثر تعمیرات فرشها انجام میشود . و تمامی کارشناسان زبده فرش این سه روش رو پیشنهاد میکنن .

ابتدا در مورد انواع ریشه بافی و یا رفوگری فرش توضیح میدهیم .

۱٫روش بطلمه

این روش یعنی روش بطلمه  بیشتر  مواقع در سر قالیهایی صورت می گیرند که از نظر  ریز بافت با رج شمار بالا هستند ، یا به سبب سفت بودن قالی سوزن در داخل فرش به سختی وارد می شود .  به همین منظور  جهت جلوگیریاز ترکیدگی ریشه ها و از هم پاشیدن گره ها در هنگام حرکت سوزن و نخ چله مناسب با قالی، از این روش استفاده می شوند.

۲٫ روش مغزی:

اگه در این روش بطلمه تعمر کاران زبده نباشند . حتما کار اونجوری که باید پیش نمیره . و تعمرات فرش به خوبی انجام نخواهد گرفت . البته ناگفته نماند که ما بهترینها رو  برای این کار داریم .

قالی را مانند آماده کردن قالی در ریشه ریشه بافی به روش بطلمه آماده می کنند.

ریشه بافی به صورت مغزی به دو صورت مشروح در پی آمده است :

ریشه بافی قالی به روش مغزی نوع اول

برای مغزی نوع اول در قالی لول: نخست نخ مخصوص چله که اندکی نازک تر از نخ چله قایل است را سوزن می کنند. به فرض اگر قالی ۴۰ رج باشد از نخ چله ۵۰ رج استفاده می کنند و دو سر نخ را به هم نزدیک می سازند.

ریشه بافی قالی به روش مغزی نوع دوم:

مغزی نوع دوم بیشتر در قالیهای لول باف مورد استفاده قرار می گیرد. در کل، به ندرت از این روش استفاده می شود

۳ . روش متصل:

در این نوع ریشه های قالی را از ته بریده و چله با رجشمار مناسب انتخاب نموده و با سوزن مطابق شکل به قالی متصل می کنند.طریقه اتصال قالی بر روی کارگاه یا چهار چوب: برای این کار قالی را از پشت بر روی کارگاه با میخ نصب و ریشه ها را بر روی میخهایی که در بالای کارگاه نصب می کنند، قرار داده و محکم می سازند. به طوری که ریشه ها شل نباشند. سپس، چوبی را به عنوان چوب هاف بین چله زیر و رو قرار داده و بر مبنای اینکه گلیم بافی به صورت کرباسبافی یا فارسی باشد یا گلیم باف به صورت ترکی و یا یک پود کلفت و نازک باشد، آن را بافته و از کارگاه درآورده و سر آن را زنجیره می زنند. البته، می توان همان گونه که ریشه ها به کارگاه متصل است زنجیره بافی کرد و بعد سر آن را دو گره زد.

بهترین و خبره ترین ها رو برای رفوگری و یا همون ریشه بافی فرش رو میتوانید از ما بخواهید . قالیشویی قیطریه با بیش از ۳۰ خدمات در زمینه رفوگری فرش در استان تهران میتوان بهترین گزینه برای شما بود .

یک فکر تازه “ریشه بافی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *